Motospor

Rea, 2018 yılında İtalya’da ikinci dublesini yaptı

Dünya Superbike Şampiyonu Jonathan Rea, Misano'da yapılan yarışla birlikte İtalyan topraklarında bir kere daha duble yapma şansı yakaladı. Şanslı pisti olan İtalya'da peş peşe 4 birincilik elde eden Rea, 2018 yılı boyunca katıldığı 18 yarıştaki 9’uncu ve 10’uncu galibiyetini kutlamakla kalmadı, aynı zamanda art arda ikinci dublesiyle hayranlarına ne kadar formda olduğunu gösterdi.

Rea, Adriyatik sahilinin sıcak ve bunaltıcı koşullarına rağmen kazanmayı bildi. İlk yarışı Ducati’nin yıldızı ve ev sahibi Chaz Davies’e karşı kazanan Rea, ikinci yarışta ise Hollandalı Michael Van Der Mark’ı salise farkıyla geçmeyi başardı.

Monster Energy yarışçısı Rea, yarışı şu sözlerle yorumladı: “Olağanüstü zorlukta bir yarıştı. Dünkü yarış, benim kontrolüm altındaydı. Öndeyken ritmimi buldum ve rakiplerimle arayı açtım. Aynı başlangıcı bugün yapamadığım için yarış boyunca lastiklerimi çok fazla zorladım ve çok enerji harcadım. Mikey’yi yakalamak oldukça zordu. Onu yakaladığımda yarışın bitmesine beş tur vardı ve paniklemeye başlamıştım. O aşamada öne geçip farkı açmak istiyordum. Öne geçemeyeceğimi düşünmeye başlamıştım çünkü hata yapmıyordu. Ancak son virajı biraz derinden alınca ona yetişmeyi başardım ve birinci virajda onu geçtim. Yarışta çok kişiyi geçtim ve bu gerçekten zordu.”

 

Böylelikle Rea, Kawasaki’nin Superbike’taki galibiyet sayısını 120’ye çıkararak (bunların 49’unda Rea’nın imzası var) Kawasaki’yi Superbike tarihinin en başarılı ikinci markası yapmayı başardı.

 

34 zaferle Kawasaki’nin bir başka önemli değeri olan Tom Sykes, Superpole’a katılsa da iki yarışta 5’incilikten daha yüksek bir seviyeye çıkamadı. Pata Yamaha’dan Alex Lowes, Cumartesi günü motorundan düşmesine rağmen Pazar günü aldığı 6’ncılıkla takımına önemli puanlar kazandırmayı başardı.

 

Uzun bir araya girecek Dünya Superbike Şampiyonası, Eylül’ün ortalarında Portekiz’de yeniden başlayacak ve Arjantin, Fransa ve Katar’daki yarışlarla devam edecek. Rea 92 puan farkla Davies’in önünde. Bu neredeyse dört yarışa bedel ve sezonun bitmesine yalnızca sekiz yarış kaldı

Misano – 07/07/18
Campionato Mondiale di SBK 2018
SBK a Misano
nella foto – podio,01 Jonathan Rea GBR Kawasaki ZX-10RR Kawasaki Racing Team WorldSBK
Etiket
Daha Fazlasını Göster

Yayınlanmış Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close